Logo (AS)
Orkestret foraar 2016
ACsmall
 
Nyt på hjemmesiden:
12.05.19 Denne hjemmeside opdateres ikke længere. Ny på vej.
Første prøve i efteråret 2019 bliver d. 20. august.
 
Prøveplan for foråret 2019
Januar Tirsdag d. 8.
Domus
NB: Kl. 18:00
Fællesspisning med bobler for alle musikere i VSO og musicalorkesteret 18:00, TUTTI

5. orkesterprøve på Sommer i Tyrol 19:30

Kage:
Februar Tirsdag d. 5.
Domus
1. prøve på forårsprogrammet, Tutti

- Så vidt muligt “gennemspilning” af hele symfonien, ouverturen og 1. satsen af klaverkoncerten

- Pultplan er under udarbejdelse og bliver snart sendt ud

Før pausen:
1. Dvorak, Symfoni nr.9, første sats
2. Dvorak 2. Sats
3. Festive ouverture

Efter pausen:
4. Klaverkoncerten 1. sats (Så meget vi når)
5. Dvorak, 3. Sats
6. Dvorak, 4. Sats

Kage: Ida Maria Jalk
Februar Tirsdag d. 12. Fri - vinterferie
Februar Tirsdag d. 19.
Domus
2. prøve, Tutti kl. 19:30-22:00. Generalforsamling afholdes i pausen

Før pausen:
1. Dvorak, Symfoni nr.9, 4. sats
2. Dvorak, steder fra 1. sats
3. Festive ouverture

20:30 Pause med generalforsamling. (Se dagsorden her)

Efter pausen:

4. Klaverkoncerten 3. sats, “gennemspilning”
5. Dvorak, 1. Sats
6. Dvorak 2. sats (så meget vi når)

Kage: Fagotgruppen
Februar Tirsdag d. 26.
Domus

3. prøve, Tutti med instruktører
NB: KL. 18:30

Gruppeprøve 18:30-21:00
Fælles pause 19:40-20:00
Flyttepause 21:00-21:15
Tutti: 21:15-22:00

Instruktør messing: Anders S. Kildahl Larsen (Trompetist Aarhus Symfoniorkester) (Vestsalen)
Instruktør træblæsere: Bettina Zielke Jørgensen (Fløjtenist Sønderjyllands Symfoniorkester) (Gymnastiksalen)
Instruktør strygere: Hanne Askou (Øvesalen)
Instruktør slagtøj: Anne Cathrine (Slagtøjslokalet, lokale 2)
Horn: Holder prøve selv 18:30-19:40 (Musikskolen lokale 8)
Horn: Sammen med messing 20:00-21:00 (Vestsalen)

Kage: Benedicte Skjødt
Marts Tirsdag d. 5.
Domus
4. prøve med kaninsolist Esben Lund Brummer*

Før pausen:
1. Klaverkoncerten 1. sats*
2. Klaverkoncerten 2. Sats(*)
3. Steder fra Festive ouverturen

Efter pausen:
4. Dvorak 3. sats
5. Dvorak 1. sats. Forfra - Allegro
6. Dvorak 2. sats

Kage: Torben (Fl.)
Marts Tirsdag d. 12.
Domus
5. prøve, Tutti

Før pausen:
1. Dvorák 1. sats
2. Dvorák fra 2 sats. (4-UD + Forfra og ind i 1)
3. Festive ouverture (20:15)

Efter pausen:
4. Dvorák 3 sats
5. Dvorák 2 sats (Hvis tid)
6. Dvorák 4 sats

Kage: Benedicte Skjødt
Marts Tirsdag d. 19.
Domus
6. prøve

Før pausen:
Klaverkoncerten 3. sats
Dvorák 3. sats

Efter pausen:
Klaverkoncerten 2. sats
Dvorák 2. sats

Kage: Mia
Marts Tirsdag d. 26.
Domus
7. prøve, Tutti med solist Maria Eshpai*
NB: Der kommer en journalist og fotograf fra VAF til prøven

Før pausen:
1. Klaverkoncerten 2. sats “gennemspilning”*
2. Klaverkoncerten 3. sats “gennemspilning”*
3. Klaverkoncerten 1. sats*

Efter pausen:
4. Klaverkoncerten 1. sats: arbejde videre + gennemspilning*
5. Dvorák 9. Symfoni, fra 2. Sats: Forfra - 1 og 4 - UD
6. Dvorák 9. Symfoni, fra 1. Sats

Kage: ????
April Tirsdag d. 2.
NB: Tjek tid og sted.
8. Prøve
Sted: Rødkilde Gymnasium
Parkeringsvagten er afbestilt, så der skulle ikke komme parkeringsbøder. Dog skal man fremdeles holde i parkeringsbåsene.

Gruppeprøver 18:30-20:35
Fælles pause 20:35-21:00
Ekstraordinær generalforsamling i VAM i pausen med punket: Valg til bestyrelsen.
Fuldt orkester: 21:00-22:00

- Strygerprøve (vl, vla, vlc) med Hanne Askou (Festsalen)
- Kontrabasser med Mads Uldall-Jessen (Foyeren)
- Træblæserprøve med Anne Cathrine (Det store musiklokale i kælderen under festsalen.)
- Hornprøve med Tone Sundgård Anker (Et af de to små musiklokaler i kælderen under festsalen.)

Program for gruppeprøverne: Udvalgte steder fra hele koncertprogrammet.

Program for orkesterprøven:
Dvorák 3. sats
Festive ouverture
Dvorák 1. sats

Kage: Chresten
April Tirsdag d. 9.
Domus
9. prøve med solist Maria Eshpai*
(Det er ikke en tuttiprøve.)

Hele klaverkoncerten, 1., 2 og 3. sats *
Dvorak. 3. sats og steder fra 1. og 4. sats.

Kage: Anne Cathrine m. fam.
April Tirsdag d. 16. Fri - påskeferie
April Tirsdag d. 23.
Domus
NB: Kl. 18:30-22:00
10. prøve, Tutti

MØDE TIL PRØVE EN TIME TIDLIGERE END OPR AFTALT, TIL EKSTRA PRØVE MED VOR NYE KLAVERSOLIST
, Alexander Ventegodt*

1. Gennemspilning af hele klaverkoncerten*
2. Festive Ouverture (19:30)
3. Dvorák 1. sats
PAUSE
4. Dvorák 3., 2 og 4. sats

Kage: Agnete
April Lørdag d. 27.
Domus
KL. 9:30-15:30 Lørdagsprøve, Tutti med solist*

Frokost fra Benedictes køkken. 40 kr + 5 kr pr. vand/øl. 
Husk bestik og tallerken!

1. Festive ouverture (09:30)
2. Dvorák - øve (10:00)
    KORT KAFFESPAUSE
3. Gennemspilning af hele symfonien (11:30)
    FROKOST (12:15)
3. Klaverkoncerten - øve*
    KORT KAFFEPAUSE
4. Gennemspilning af hele koncerten* (ca. 14:45)

Kage: Ulla + ??? (skriv til chresten@klit.net)
April Mandag d. 29.
Vejle Musikteater
Kl. 19:30-22:00 Generalprøve, Tutti med solist

Generalprøven foregår i koncertrækkefølge men ikke i koncerttøj.

Kage:
April Tirsdag d. 30.
Vejle Musikteater
Kl. 18:00- 19:30. Forprøve i koncerttøj. Tutti. NB: med fotograf!!

1. Dvorák (18:00)
2. Klaverkoncerten (ca. 18:30)
4. Festive Ouverture (19:15, men vær klar til at spille 19:00)

Kl. 20:00 Koncert
     
Hvis ikke andet er nævnt i prøveplanen, afholder Vejle Symfoniorkester prøve hver tirsdag kl. 19:30-22:00 i salen på Domus, Sønderåen 1, 7100 Vejle

Afbud skal sendes til Anne Cathrine på ackl@kinne.dk -
gerne i så god tid som muligt